Նոյեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Կիպրոսի՝ Հայաստանի նկատմամբ դարեր շարունակ ցուցաբերած բարեկամական վերաբերմունքը մեծապես պայմանավորված է երկու ժողովուրդների հինավուրց պատմության ընդհանություններով եւ ճակատագրով: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ հարուստ պատմական ժառանգությունը, հոգեւոր արժեքները եւ երկու ժողովուրդների միջեւ հաստատված փոխըմբռնումն ու վստահությունը միջպետական փոխհարաբերությունների հետագա զարգացման եւ խորացման գրավականն են:
Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը նաեւ Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների ձեւաչափում՝ նշելով, որ Հայաստանը հաստատակամ է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու հարցում:
Անդրադառնալով տարբեր միջազգային կազմակերպություններում երկու երկրների խորհրդարանների սերտ համագործակցությանն ու փոխադարձ աջակցությանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը իր երախտագիտությունն է հայտնել Եվրախորհրդարանում ներկայացված կիպրոսցի պատգամավորների դիրքորոշումների, մասնավորապես տիկին Էլենի Թեոխարուսի հայանպաստ գործունեության համար: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը եւ Կիպրոսը մշտապես սատարել են միմյանց երկու երկրների առջեւ ծառացած մարտահրավերների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ Կիպրոսի խնդրի կարգավորման հարցերում՝ կարեւորելով այդ խնդիրների լուծումը բացառապես խաղաղ ճանապարհով, միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի հիման վրա: Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է 2014 թվականի նոյեմբերի 12-ին ուսումնավարժական թռիչքի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից խոցված ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ուղղաթիռի կործանմանը՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը դատապարտել խաղաղ կարգավորման գործընթացի ձախողմանն ուղղված Ադրբեջանի փորձերը:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի Հանրապետության Բացարձակ տնտեսական գոտում ծավալված գործունեությունը՝ գնահատելով դա որպես միջազգային իրավունքի նորմերի նենգ ոտնահարում:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի շրջանակում Երեւանում անցկացվելիք  միջոցառումների մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը գոհունակությամբ փաստել է, որ Կիպրոսի խորհրդարանն աշխարհում առաջիններից մեկն է ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նա Յանակիս Օմիրուին եւ Կիպրոսի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին հրավիրել է Հայաստան՝ մասնակցելու 2015 թվականի ապրիլին կայանալիք միջոցառումներին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը խոսել է նաեւ Կիպրոսի հայ համայնքի մասին՝ բարձր գնահատելով կիպրոսցիների ջերմ վերաբերմունքը  Մեծ եղեռնից մազապուրծ հայերի եւ նրանց սերունդների նկատմամբ:
Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուն, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, անդրադարձել է երկու երկրների դարավոր բարեկամությանը եւ աստիճանաբար սերտացող հարաբերություններին: Յանակիս Օմիրուն ներկայացրել է Կիպրոսում տիրող իրավիճակը՝ որակելով Թուրքիայի ներխուժումը Բացարձակ տնտեսական գոտի՝ որպես միջազգային իրավունքի կանոնների խախտում: Ըստ պարոն Օմիրուի՝ Թուրքիան ապակայունացնում է իրավիճակը ողջ տարածաշրջանում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Յանակիս Օմիրուն նշել է, որ Կիպրոսը սատարում է Հայաստանին եւ հույս հայտնում, որ խնդիրը կլուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը նշել է, որ պատրաստակամ է մշտապես աջակցելու Հայաստանին ԵՄ հետ համագործակցության սերտացման գործում:

19 ноября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую председателем Палаты Представителей Республики Кипр Янакисом Омиру.
Приветствуя гостей, Председатель НС отметил, что проявляемое Кипром в течение веков дружественное отношение к Армении в значительной мере обусловлено давними историческими общностями и судьбой двух народов. По словам спикера, богатое историческое наследие, духовные ценности и установившееся между двумя народами взаимопонимание и доверие – залог дальнейшего развития и углубления межгосударственных взаимоотношений.
Г.Саакян подчеркнул важность сотрудничества обеих стран также в формате отношений с Евросоюзом, отметив, что Армения тверда в последовательном углублении связей с ЕС.
Обратившись к тесному сотрудничеству и взаимному содействию парламентов двух стран в международных организациях, Председатель НС выразил свою признательность позициям депутатов-киприотов в Европарламенте, в частности за проармянскую деятельность г-жи Э.Теохарус. Председатель НС отметил, что Армения и Кипр всегда поддерживали друг друга в вызовах, встававших перед обеими странами, - в Нагорно-Карабахском конфликте и в Кипрской проблеме, выделяя важность их исключительно мирного урегулирования, на основе принципов и норм международного права. Г-н Саакян обратился также к сбитому 12 ноября 2014 г. азербайджанскими вооруженными силами в ходе учений учебно-тренировочному вертолету Армии Обороны НКР, призвав международное сообщество осудить попытки Азербайджана провалить процесс мирного урегулирования.
Глава парламента отметил, что Армения строго осуждает деятельность, развернутую Турцией в Исключительной экономической зоне Республики Кипр, оценивая ее как наглое нарушение норм международного права.
Говоря о мероприятиях, намеченных в Ереване в рамках 100-й годовщины Геноцида армян, Председатель НС Г.Саакян с удовлетворением констатировал, что парламент Кипра одним из первых в мире признал Геноцид армян. Он пригласил Янакиса Омиру и высоких должностных лиц Кипра в Армению – для участия в мероприятиях в апреле 2015 года.
Председатель НС говорил также об армянской общине Кипра, высоко оценив теплое отношение киприотов к спасшимся от Великой Резни армянам и их поколениям.
Председатель Палаты Представителей Республики Кипр Янакис Омиру, поблагодарив за теплый прием, обратился к вековой дружбе двух стран и все более укрепляющимся отношениям. Он представил ситуацию на Кипре, охарактеризовав вторжение Турции в Исключительную экономическую зону страны как нарушение канонов международного права. По г-ну Омиру, Турция дестабилизирует положение во всем регионе.
Обратившись к Нагорно-Карабахскому конфликту,  Янакис Омиру отметил, что Кипр поддерживает Армению, и выразил надежду, что проблема будет решена в рамках Минской группы ОБСЕ. Председатель Палаты Представителей Кипра отметил, что всегда готов содействовать Армении в укреплении сотрудничества с ЕС.